poniedziałek, 11 listopada 2013

Warsztaty bombkowe - studenci przygotowują się do realizacji projektu na rzecz społeczności lokalnej.

8 listopada 2013 r. słuchaczki Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyły w warsztatach przygotowawczych do realizacji projektu na rzecz społeczności lokalnej. Grupa wolontariuszek w ramach projektu poprowadzi warsztaty bombkowe dla kilkudziesięciu dzieci ze szkoły podstawowej, przygotuje animacje przy choince oraz przekaże część bombek na sprzedaż podczas charytatywnego kiermaszu. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane na rzecz Caritas Powsin.

Pomysłodawcami i inicjatorami  tworzenia sekcji wolontariatu i współpracy z mieszkańcami na 10 Uniwersytetach Trzeciego Wieku są Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. We wspomnianej grupie uniwersytetów  jest Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Sekcja wolontariatu na naszym uniwersytecie powstaje i rośnie w siłę dzięki staraniom i determinacji Eli Wiśniewskiej, za co z całego serca.  Wierzymy, że w Wilanowie powstanie silna grupa działająca na rzecz społeczności lokalnej, która zmieni naszą małą rzeczywistość. W październiku ruszyły już kolejne akcje i przedsięwzięcia realizowane przez słuchaczy UTW na rzecz społeczności ze swoich miast i wiosek.

Pierwszym krokiem było seminarium, w którym wzięło udział 21 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Podczas kilkudniowych warsztatów wypracowali model uruchamiania sekcji wolontariatu i współpracy ze społecznością lokalną na UTW. Zdiagnozowali czynniki wspierające i bariery w angażowaniu osób starszych w wolontariat.
W tym roku  Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” prowadziło pilotażową współpracę z 10 Uniwersytetami Trzeciego Wieku z: Krobi, Zgierza, Zamościa, Katowic, Wałbrzycha, Warszawy, Zawiercia, Iławy, Mielca i Rabki Zdrój. Słuchacze tych społeczności wzięli udział w cyklu trzech warsztatów podczas, których rozwijali swoje kompetencje do pracy na rzecz społeczności lokalnej. Poznali niekonwencjonalne metody promocji projektów społecznych. Dowiedzieli się, jak integrować grupę, jak diagnozować potrzeby społeczności lokalnej oraz w jaki sposób przeprowadzić akcję w przestrzeni miejskiej. Dużo uwagi poświęciliśmy zagadnieniom liderstwa, komunikacji, współpracy zespołowej oraz sztuce świętowania sukcesu. Podczas ostatniego warsztatu rozmawiano o współpracy z samorządem lokalnym oraz o zaangażowaniu mężczyzn w działania społeczno-kulturalne. Zdobyte umiejętności pozwoliły 10 grupom inicjatywnym uruchamiać lub rozwijać działanie wolontariackie na swoim Uniwersytecie. Przedstawiciele każdego Uniwersytetu biorącego udział w warsztatach otrzymali okolicznościowy dyplom. 

Dodatkowym wsparciem całego procesu były wizyty trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Animatorzy pomogli słuchaczom UTW m.in. zdiagnozować potrzeby mieszkańców, przeprowadzili warsztaty integracyjne oraz wspierali akcje w przestrzeni miejskiej






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz