piątek, 26 maja 2017

Zwiedzanie Parku Natolińskiego

Historia zespołu pałacowo-parkowego w Natolinie zaczyna się za panowania Jana III Sobieskiego. W jego skład wchodzi też utworzony w 1991 roku rezerwat przyrody Las Natoliński ze zróżnicowanymi zbiorowiskami leśnymi, drzewami pomnikowymi. Park na co dzień nie jest dostępny dla zwiedzających, ale my mieliśmy tę przyjemność i odwiedziliśmy Pałac i park w Natolinie. 

Natolin urzeka pięknem przyrody i różnorodnością znajdujących się w nim zabytków. 

Przewodnik przybliżył nam zarówno historię tego niezwykłego miejsca, jak i ciekawostki dotyczące stylów architektonicznych zabytków i arcydzieł natury, które skrywa w sobie rezerwat.

O atrakcyjności Parku Natolińskiego decyduje między innymi nienaruszona, dziewicza przyroda – doskonale zachowany starodrzew, a w nim ponad 120 pomników przyrody. Mogliśmy podziwiać ogromne, stare drzewa, nie tylko rodzime dęby i lipy, ale również rośliny egzotyczne, m.in. tulipanowiec amerykański. Dodatkowych wrażeń dostarcza oglądanie datowanych na epokę romantyzmu ruin stylizowanych na antyczny akwedukt i gotyckiej bramy otwierającej drogę do Pałacu w Wilanowie. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy także klasycystyczne budowle zaprojektowane dla dawnych właścicieli tych ziem – Czartoryskich i Potockich. Wchodzące w ich skład pałac, świątynia dorycka, most mauretański i sarkofag Natalii (od której imienia nazwę wziął Natolin) Sanguszkowej z Potockich..

Park Natoliński jest niewątpliwą dumą naszej stolicy. Panujący w nim klimat przywodzi na myśl Puszczę Białowieską, który można poczuć, nie wybierając się w daleką podróż.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz