wtorek, 9 grudnia 2014

Finał V edycji Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”

8 grudnia 2014 r. w Teatrze Kamienica po raz piąty spotkali się pomysłodawcy, organizatorzy i laureaci Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki. Konkurs jest adresowany do mężczyzn, którzy w swojej pracy przeciwstawiają się przemocy wobec kobiet oraz traktują je jak partnera, z szacunkiem i poszanowaniem. Mężczyźni mają do odegrania ważną rolę w systemie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet – bez ich zaangażowania nie da się położyć kresu nagannym praktykom. Dlatego tak ważne jest, by tę ideę poparło jak najwięcej mężczyzn.  Przez pięć lat trwania konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki otrzymało czterdziestu Panów. Wyłoniono ich spośród ponad setki kandydatur innych mężczyzn, którzy swoją pracą przyczyniali się do poprawy losu pokrzywdzonych kobiet. Wśród laureatów znaleźli się policjanci, adwokaci, prokuratorzy, urzędnicy, przedsiębiorcy, dziennikarze, działacze ośrodków pomocowych, a także najzwyklejsi mężczyźni, którzy po prostu nie są obojętni na krzywdę słabszych.

W tym roku do Kapituły Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki wpłynęły 24 wnioski z kandydatami z całej Polski. Laureatami zostali: 1.Adam Witkowicz, kurator zawodowy Sądu Rejonowego;       2.Marcin    Horbik, dzielnicowy;  3.Marek Hojczyk, pracownik Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy; 4.Generał Inspektor dr Marek Działoszyński- Komendant Główny Policji;  5. Komenda Stołeczna została nominowana do wyróżnienia za współpracę z Centrum Praw Kobiet przy tworzeniu podwalin pod powołanie pierwszego w Polsce Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie. Funkcjonariusze pełnią dyżury w Fundacji, gdzie spotykają się z pokrzywdzonymi kobietami i prowadzą ich sprawy do pomyślnego finału. Wyróżnienia Białej Wstążki w imieniu Komendy odebrali  Inspektor Michał Domaradzki – Komendant Stołecznej Policji  oraz Inspektor Dariusz Pergoł;  6.Artur Poniatowski, pracodawca-sponsor;  7.Krzysztof Pawłowski, osoba prywatna.
Jeden z wyróżnionych Adam Witkowicz, pełen pasji  młody człowiek, który udziela bezpłatnych porad prawnych, prowadzi wolontariat w dwóch odległych od siebie punktach, dał się poznać jako skuteczny i zdeterminowany obrońca pokrzywdzonych, wrażliwy na los kobiet i dzieci dotkniętych przemocą domową. Ciekawymi inicjatywami może pochwalić się inny wyróżniony Artur Poniatowski, który w ramach Fundacji Lex Nostra i inicjatywy „Robię niesamowita rzeczy”  rzeczywiście robi rzeczy niesamowite: np. wyremontował z własnych funduszy mieszkanie starszej pani, zrozpaczonej matce pomógł odzyskać dziecko z domu dziecka, pomógł jej umeblować mieszkanie, żeby z tym dzieckiem mogła zamieszkać, kochającej się rodzinie, która znalazła się w kłopotach, pomógł wyjść z bezdomności itd., itp. „Pomaganie to sens jego życia, a słowo >dziękuję< to wspaniała zapłata.

Wspaniała, serdeczna atmosfera tego wydarzenia spowodowała, że można było  poczuć się lepszym, gotowym do działania na rzecz potrzebujących. Dlatego też Konkurs ten nie ma problemów ze znalezieniem wielu przyjaciół i partnerów, którzy przez lata niezmiennie trwają przy jego idei. Należą do nich Teatr Kamienica, który przez wszystkie edycje gości Galę Konkursu oraz firma KRUK S.A. dostarczająca srebrne wstążki przypinane laureatom. Niezmiennie partnerami Konkursu są również Krajowa Rada Komornicza i Komenda Główna Policji. Jednym z partnerów Konkursu jest Centrum Kultury Wilanów.
Organizatorami Konkursu są: Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej.


Autor: Celina Martone
Foto: Celina Martone








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz