poniedziałek, 3 lutego 2014

Reprezentantki WUTW na I Kongresie Zdrowego Starzenia się

W dniach 30 - 31 stycznia 2014r. w pięknych wnętrzach Galerii Porczyńskich przy Placu Bankowym w Warszawie  wybitni przedstawiciele świata nauki, lekarze, przedstawiciele rządu i samorządowcy spotkali się na I Kongresie Zdrowego Starzenia się, zorganizowanym przez Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Wojewodą Mazowieckim oraz miastem stołecznym Warszawa. Jest to najważniejsze wydarzenie dotyczące zdrowia, aktywności oraz jakości życia osób starszych, a zarazem jedno z pierwszych realizowanych zadań wymienionych w ogłoszonym w Wigilię 2013 r. dokumencie dotyczącym długoterminowej polityki senioralnej na lata 2014-2020.

Gość Honorowy b. Prezydent RP Lech Wałęsa podkreślił, jak ważna jest tematyka zdrowia osób starszych i opieki nad nimi, bo to zagadnienie dotyczy (wcześniej lub później) każdego z nas. Jak zawsze dowcipnie spuentował: "Ja całkiem niedawno zorientowałem się, że jestem seniorem, że to o mnie mowa".

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapewniła zebranych, że polityka senioralna będzie w pracach legislacyjnych zagadnieniem priorytetowym.

Prof. Samoliński, Krajowy Konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego i prezes fundacji organizującej imprezę, otworzył kongres referatem "Od demografii do polityki senioralnej, zagrożenia ekonomiczne i zdrowotne".

Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz przedstawił dokument "O działaniach rządu w obszarze polityki senioralnej".

Paneliści poruszali takie tematy jak:
"Zdrowie seniora; pilne i ważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia", "Polityka senioralna - wyzwanie dnia dzisiejszego", "Zdrowie publiczne wobec starzejącego się społeczeństwa".
Pierwszym palącym problemem są braki w zakresie ochrony zdrowia osób starszych. Odbywający się wcześniej Kongres Demograficzny był sygnałem, że musimy się zająć tą problematyką. Obecnie mamy 5 mln seniorów, za 20 lat będzie 8 mln, dzieci nam nie przybędzie (liczebność na poziomie 2mln). Osoby starsze najbardziej obawiają się niepełnosprawności, zależności od innych, cierpienia. W Polsce mamy 8o różnych specjalizacji lekarskich, ale w całym kraju jest tylko 275 geriatrów. W woj. mazowieckim jest 5 mln ludzi, a zaledwie 20 geriatrów. Co więcej, na uczelniach medycznych geriatria jest nieobowiązkowa! Już zapowiedziano, że ma być lepiej. W woj. mazowieckim  w 2013 zarejestrowano  4 nowe oddziały geriatryczne, a od 2014r. rozpocznie się szkolenie 9 osób w tej specjalności. Biorący udział w dyskusji zwracali uwagę na wadliwą organizację opieki nad chorym: - nie odsyłać chorego od jednego specjalisty do drugiego, więcej kompetencji i możliwości powinien mieć lekarz internista. Profilaktyka i diagnostyka; dwa słabe ogniwa służby zdrowia. Całkowicie nie sprawdza się opieka domowa nad przewlekle chorym: "chodzący chory nie ma leżeć!". Potrzebna jest dobrze funkcjonująca pomoc specjalistyczna pielęgniarska, otoczenie opieką i pomocą rodziny chorego. Aby była zauważalna poprawa, muszą tego chcieć wszyscy: każde ministerstwo powinno realizować swoje zadanie dla dobra wspólnego seniorów. Niech nabierze sensu i znajdzie zastosowanie w praktyce hasło: "KAŻDY MINISTER JEST MINISTREM ZDROWIA".
Innym zagadnieniem jest aktywność osób 60+. Seniorzy w Polsce na tle innych krajów są mało aktywni: w pracy zawodowej, w organizacjach  społecznych,  w wolontariatach. Dlatego podkreślano rolę Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jedna z sesji plenarnych  była im poświęcona pod hasłem: "Polityka senioralna Polski". W panelu wzięli udział:
Michał Szczerba- Poseł na Sejm RP;
Mieczysław Augustyn- Senator RP;
Marzena Breza- Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS;
Wiesława Borczyk- Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW;
Krystyna Lewkowicz-Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW.

Wszystkie dyskusje były niezwykle interesujące oraz poruszały istotne dla nas, seniorów, problemy.  Oczywiście na sali nie mogło zabraknąć słuchaczek z naszego wilanowskiego UTW. " Nic o nas, bez nas". Dlatego zamierzamy aktywnie uczestniczyć w kolejnych inicjatywach i przedsięwzięciach na rzecz osób starszych.

Napisała: Cecylia Martone










 
Foto: Cecylia Martone 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz