piątek, 26 października 2012

Wycieczka śladami Michała Kleofasa Ogińskiego i Fryderyka Chopina.

Słuchacze Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na pierwszą w nowym semestrze wycieczkę wyruszyli, aby poznać miejsca związane z Michałem Kleofasem Ogińskim i Fryderykiem Chopinem. Wspaniałym przewodnikiem śladami tych wielkich Polaków i muzyków była Joanna Niewiadomska-Kocik, Dyrektor Szkoły Muzycznej w Sochaczewie.
Michał Kleofas Ogiński, najbardziej znany jako twórca melodii do hymnu narodowego Polski, był postacią bardzo różnorodną. W opowieści Pani Joanny poznajemy Go jako wykształconego zarządcę swojego majątku ziemskiego, jednocześnie dyplomatę, posła na Sejm, męża stanu, uczestnika Targowicy, zaufanego współpracownika Henryka Dąbrowskiego, a przede wszystkim kompozytora, skrzypka i pisarza.
Zatrzymaliśmy się w Guzowie, miejscu urodzenia i działania Ogińskiego. Pałac wraz z parkiem po różnych kolejach losu od 1856 r. do 1944 r. pozostawał w rękach rodziny Sobańskich. Po wyzwoleniu zostaje upaństwowiony. Niestety, czas oraz brak opieki doprowadził pałac i park do dewastacji. W 1992 r. Sobańscy odzyskali majątek i nadal trwa remont pałacu. Dawna kaplica pałacowa, a obecnie kościół pw. św. Feliksa de Valois i niewielki fragment ogrodu w jej otoczeniu są odrestaurowane i zadbane.
Następny przystanek to Radziejowice i klasycystyczny zespół pałacowo–ogrodowy Krasińskich, obecnie dom pracy twórczej i miejsce festiwalu Jerzego Waldorff"a. Bywali tu wielcy ludzie, między innymi - mieszkający w pobliskiej Kuklówce - malarz Józef Chełmoński. Pani przewodnik zaprosiła uczestników wycieczki do Sochaczewa do Szkoły Muzycznej, która mieści się w dawnym pałacu rodziny Garbolewskich, wielkich patriotów i filantropów, dbających o rozwój przemysłu i rzemiosła polskiego. Zostaliśmy ugoszczeni kawą, herbatą, przeróżnymi batonami, ale przede wszystkim wspaniałym koncertem muzycznym w wykonaniu uczniów i pedagoga tejże szkoły oraz Dyrektora CKW, Roberta Woźniaka.
Pokrzepieni na duchu i ciele wyruszyliśmy do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Tu, w majątku hrabiów Skarbków, mieszkali rodzice i przez 7 miesięcy po urodzeniu nasz wielki rodak. Dopiero w 1928 roku posiadłość została wykupiona ze składek zebranych na ogólnopolskiej kweście. Wnętrze oficyny zostało zaaranżowane na mieszkanie Chopinów, utworzono również park, składający się z drzew i krzewów z całego świata, W chwili obecnej trwa jego modernizacja.
Zwiedziliśmy także renesansowy kościół w Brochowie, gdzie odbył się ślub rodziców i chrzest Fryderyka Chopina. Jest to jednocześnie rzadko spotykany kościół obronny.
Przed powrotem do Warszawy zjedliśmy pyszny obiad we wspaniałych wnętrzach Pałacu w Teresinie.
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz