środa, 1 kwietnia 2015

Spotkanie wielkanocne słuchaczy Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dzisiaj odbyło się spotkanie świąteczne słuchaczy Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Swoją obecnością zaszczycił nas gość specjalny Michał Szczerba - poseł na Sejm oraz Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.
Bardzo dziękujemy za obecność i dobre słowo.

Ciekawą prelekcję na temat Wielkanocy u Słowian wygłosiła znana etnografka Elżbieta Piskorz – Branekova.
Wszyscy uczestnicy spotkania przekazali sobie wzajemnie świąteczne życzenia :) 

Foto: Beata Jurasz
Emotikon smile




















piątek, 20 marca 2015

Posiedzenie Komisji ds. Polityki Senioralnej

INFORMACJA O POSIEDZENIU KOMISJI DS. POLITYKI SENIORALNEJ w dniu  18.03.2015 r. na temat przestrzegania praw osób starszych i realizacji założeń polityki senioralnej Rządu w tym zakresie. Posiedzenie prowadził  Przewodniczący Komisji Poseł Michał Szczerba.

1.Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz przedstawiła informację na temat działań na rzecz ochrony praw osób starszych; -zmiany lub wprowadzanie określonych regulacji prawnych, -opracowanie i wdrożenie programów działań w danej dziedzinie, -a także  przeprowadzenie wielu interwencji w sprawach indywidualnych. Najwięcej spraw kierowanych  było  do Ministra Zdrowia: -szczególnie w sprawie ograniczonego dostępu do lekarzy specjalistów; geriatrów czy na zabieg usunięcia zaćmy. RPO zwróciła uwagę na brak rozwiązań instytucjonalno-prawnych dla opieki nad osobami z chorobą Alzheimera oraz osób z problemami neurologicznymi czy psychicznymi (Parkinson, schizofrenia i In.). Proponuje się, aby chorzy mogli jak najdłużej  przebywać w domu (zgodnie z ideą de instytucjonalizacji), ale do tego potrzebne jest duże zaangażowanie i wsparcie ze strony samorządów. W temacie zaangażowania starszych w proces wyborczy  RPO od wielu lat prowadzi kontrolę lokali wyborczych pod kątem ich dostosowania  do potrzeb osób z niepełno- sprawnościami. Rozpropagowuje informacje nt. nowych ułatwień w głosowaniu dla osób starszych:  -głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjnie, -dowóz do lokali wyborczych bezpłatnie i inne. Bardzo ważną kwestią jest bezpieczny dostęp osób starszych do usług finansowych; żeby nie dawali się oszukać, czy wykorzystywać. W tym temacie kilka spraw zostało załatwionych pomyślnie: -wątpliwymi etycznie praktykami marketingowymi w efekcie których starsi bywali narażeni na kłopoty finansowe w postaci trudnych do spłacenia długów. Opublikowane zostały dwa poradniki: „Usługi finansowe” i „ Odwrócona hipoteka”. Prof. Lipowicz zwróciła uwagę, że w zakresie kwestii finansowych mieszczą się problemy z płatnością za abonament RTV. Osoby po 75 roku życia nie muszą płacić, ale muszą ten fakt zgłosić na poczcie z odpowiednim dokumentem. 
2. Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara omówiła kwestie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek i podała kilka pomyślnie załatwionych spraw np.; -skarga na jednego z operatorów telefonii komórkowej, że osoba w podeszłym wieku może dokonać zakupu telefonu tylko w salonie sprzedaży. Operator tłumaczył swoją decyzję troską o dobro osób po 70, które mogłyby paść ofiarą oszustów;  Inna sprawa: -osoba starsza nie mogła przez Internet kupić ulgowego biletu, bo trzeba okazać legitymację. Po interwencji od listopada 2014r zasada ta została zniesiona. No i ważna kwestia – działania na rzecz ratyfikowania Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. 
3. V-ce Prezes Najwyższej Izby Kontroli dr.inż. Jacek Uczkiewicz przedstawił informacje o wynikach kontroli w temacie przestrzegania praw osób starszych. NIK ma świadomość, że proces starzenia się społeczeństwa wymaga od państwa szczególnej aktywności w wielu obszarach m.in. gospodarki, edukacji, pracy, zdrowia i zabezpieczenia społecznego. W ostatnich latach NIK badała m.in. politykę zdrowotną i stan usług medycznych dla seniorów (opieka geriatryczna i paliatywna), dostępność rehabilitacji leczniczej, działalność domów pomocy społecznej. Sprawdzano dostępność do świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.  W roku 2015 są przewidziane kontrole w obszarze polityki zdrowotnej, pomocy osobom starszym kierowanym do domów pomocy społecznej, przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym wobec osób starszych, dostępności do publicznego transportu zbiorowego dla niepełnosprawnych.  Problematyka poruszona przez referujących była niezmiernie interesująca dla nas seniorów. Przewodniczący Komisji zachęcił wszystkich do przeglądania stron internetowych gov.pl, gdzie znaleźć można niezbędne informacje.  

Autor: Celina Martone



                               

czwartek, 12 lutego 2015

Otwarcie kawiarenki Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku



MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ.” No, oczywiście nie same.  Ale jak zawiniemy rękawy, weźmiemy się do roboty, a jeszcze kiedy mamy sojuszników przekonanych o słuszności  naszych działań; sukces murowany.  Takim właśnie sukcesem zostało okrzyknięte
UROCZYSTE   OTWARCIE  KAWIARENKI   UNIWESYTECKIEJ  w  Centrum Kultury Wilanów.

Miejsce to ma służyć słuchaczom UTW do spotkań przed zajęciami, wymianie myśli po ciekawych wykładach, planowaniu kolejnych  „zwariowanych” pomysłów.  Może to być miejsce promocji talentów naszych słuchaczy i słuchaczek;  literackich, malarskich, rękodzieła, wymieniania się różnymi pomysłami  np kulinarnymi . Kawiarenka  będzie jeszcze uzupełniana o brakujące wyposażenie, będzie upiększana i dostosowywana do funkcji jakie ma pełnić. Pomieszczenie wyposaży Dyrekcja Centrum Kultury, ale o tym, co będzie się tu działo i jak będziemy się tu czuć, zależeć będzie od nas samych. Bo  nastrój i atmosferę stworzymy  my sami.     Pomyślmy, co zrobić, aby było to miejsce MAGICZNE.

Na początek zgłosiło się kilka osób, które będą „rozkręcać” naszą kawiarenkę: Zosia Michalska, Ania Bauerman, Jadzia Dwornik, Ala Kędziorek, Teresa   Nosarzewska, Marysia  Wróbel…. czekamy na kolejnych chętnych.

 PS: Nasza kawiarenka nie ma jeszcze nazwy. Pomyślcie, jaka nazwa charakteryzowałaby nasze środowisko, inspirowałaby nas do działania, była taka elegancka, jak miejsce, w którym się znajduje, albo może całkiem „odlotowa”. Zgłoszenia przyjmowane będą w kawiarence na piśmie.


Tekst: Celina  Martone
Foto: Iwona Maciąg i Beata Jurasz










wtorek, 10 lutego 2015

Spotkanie z Maciejem Orłosiem

10 lutego 2015 roku Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku spotkał się ze znanym, lubianym prowadzącym od kilkudziesięciu lat program Teleexpress :)
Pan Maciej przekazał nam tajnki pracy od kulis nad programem oraz podzielił się najważniejszymi wątkami z jego pracy nad programem :)

Foto: Beata Jurasz








poniedziałek, 19 stycznia 2015

Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łodzi

18 stycznia 2015 roku Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wybrał się do Teatru Muzycznego w Łodzi  na operetkę pt. "Wesoła wdówka".
Podczas pobytu udało się także przespacerować przepięknie i świątecznie oświetloną ulicą Piotrkowską :)

Foto:Beata Jurasz




piątek, 19 grudnia 2014

Wigilia Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

18 grudnia 2014 roku Wilanowski Uniwersytetu Trzeciego Wieku obchodził Wigilię, która przebiegła w przemiłej i wyjątkowej atmosferze. Licznie zebrani studenci WUTW przekazali sobie serdecznie życzenia a spotkanie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu podopiecznych Fundacji "Przyjaciele".

Foto: Beata Jurasz













wtorek, 9 grudnia 2014

Finał V edycji Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”

8 grudnia 2014 r. w Teatrze Kamienica po raz piąty spotkali się pomysłodawcy, organizatorzy i laureaci Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki. Konkurs jest adresowany do mężczyzn, którzy w swojej pracy przeciwstawiają się przemocy wobec kobiet oraz traktują je jak partnera, z szacunkiem i poszanowaniem. Mężczyźni mają do odegrania ważną rolę w systemie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet – bez ich zaangażowania nie da się położyć kresu nagannym praktykom. Dlatego tak ważne jest, by tę ideę poparło jak najwięcej mężczyzn.  Przez pięć lat trwania konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki otrzymało czterdziestu Panów. Wyłoniono ich spośród ponad setki kandydatur innych mężczyzn, którzy swoją pracą przyczyniali się do poprawy losu pokrzywdzonych kobiet. Wśród laureatów znaleźli się policjanci, adwokaci, prokuratorzy, urzędnicy, przedsiębiorcy, dziennikarze, działacze ośrodków pomocowych, a także najzwyklejsi mężczyźni, którzy po prostu nie są obojętni na krzywdę słabszych.

W tym roku do Kapituły Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki wpłynęły 24 wnioski z kandydatami z całej Polski. Laureatami zostali: 1.Adam Witkowicz, kurator zawodowy Sądu Rejonowego;       2.Marcin    Horbik, dzielnicowy;  3.Marek Hojczyk, pracownik Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy; 4.Generał Inspektor dr Marek Działoszyński- Komendant Główny Policji;  5. Komenda Stołeczna została nominowana do wyróżnienia za współpracę z Centrum Praw Kobiet przy tworzeniu podwalin pod powołanie pierwszego w Polsce Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie. Funkcjonariusze pełnią dyżury w Fundacji, gdzie spotykają się z pokrzywdzonymi kobietami i prowadzą ich sprawy do pomyślnego finału. Wyróżnienia Białej Wstążki w imieniu Komendy odebrali  Inspektor Michał Domaradzki – Komendant Stołecznej Policji  oraz Inspektor Dariusz Pergoł;  6.Artur Poniatowski, pracodawca-sponsor;  7.Krzysztof Pawłowski, osoba prywatna.
Jeden z wyróżnionych Adam Witkowicz, pełen pasji  młody człowiek, który udziela bezpłatnych porad prawnych, prowadzi wolontariat w dwóch odległych od siebie punktach, dał się poznać jako skuteczny i zdeterminowany obrońca pokrzywdzonych, wrażliwy na los kobiet i dzieci dotkniętych przemocą domową. Ciekawymi inicjatywami może pochwalić się inny wyróżniony Artur Poniatowski, który w ramach Fundacji Lex Nostra i inicjatywy „Robię niesamowita rzeczy”  rzeczywiście robi rzeczy niesamowite: np. wyremontował z własnych funduszy mieszkanie starszej pani, zrozpaczonej matce pomógł odzyskać dziecko z domu dziecka, pomógł jej umeblować mieszkanie, żeby z tym dzieckiem mogła zamieszkać, kochającej się rodzinie, która znalazła się w kłopotach, pomógł wyjść z bezdomności itd., itp. „Pomaganie to sens jego życia, a słowo >dziękuję< to wspaniała zapłata.

Wspaniała, serdeczna atmosfera tego wydarzenia spowodowała, że można było  poczuć się lepszym, gotowym do działania na rzecz potrzebujących. Dlatego też Konkurs ten nie ma problemów ze znalezieniem wielu przyjaciół i partnerów, którzy przez lata niezmiennie trwają przy jego idei. Należą do nich Teatr Kamienica, który przez wszystkie edycje gości Galę Konkursu oraz firma KRUK S.A. dostarczająca srebrne wstążki przypinane laureatom. Niezmiennie partnerami Konkursu są również Krajowa Rada Komornicza i Komenda Główna Policji. Jednym z partnerów Konkursu jest Centrum Kultury Wilanów.
Organizatorami Konkursu są: Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej.


Autor: Celina Martone
Foto: Celina Martone