poniedziałek, 29 października 2012

WUTW na Senioraliach.

28 października 2012 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego reprezentacja Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w Senioraliach 2012, które są cykliczną imprezą, organizowaną od 2008 roku przez Fundację Towarzystwo Demokratyczne Wschód, i działający przy niej Uniwersytet Otwarty Trzeciego Wieku.
Główne cele tej imprezy to: aktywizacja środowiska mazowieckich i warszawskich seniorów
w obszarze działań kulturalnych i artystycznych – także łączących pokolenia - oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych poprzez propagowanie nowoczesnych form aktywizacji seniorów, zwłaszcza takich jak uniwersytety trzeciego wieku (UTW).
Podczas tej imprezy reprezentacja WUTW (Elżbieta Sankowska, Alicja Szewczak oraz Elżbieta Wiśniewska) na stoisku informacyjno–wystawienniczym udzielała informacji uczestnikom wydarzenia oraz prezentowała dorobek artystyczny naszego uniwersytetu (na ten moment nieduży, ale piękny i wzbudzający podziw).
O godzinie 12:00 nastąpiło uroczyste otwarcie SENIORALIÓW 2012 z udziałem przedstawicieli władz: Wojewody Mazowieckiego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.
Następnie w części artystycznej wystąpił między innymi nasz chór akademicki, wzbudzając podziw wśród tłumnie zgromadzonych na auli osób.
Podczas Senioraliów odwiedzający mogli także skorzystać z porad Policji, Miejskiego Rzecznika Konsumentów, dietetyków z SGGW, Polskiego Stowarzyszenie Nordic Walking, ratowników medycznych i wykładowców Warszawskiego Uniwersytetu, a także wykonać bezpłatne badania lekarskie: pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, zawartości tłuszczu i wody w organizmie, wykonywane przez firmę House Domowa Opieka oraz bezpłatne badanie wzroku, wykonywane przez firmę Vision Express,  a także bezpłatne badania densytometryczne organizowane przez firmę Centrum Medyczne Synexus.
Senioralia to czas dobrej zabawy, ale także czas nawiązywania nowych znajomości.
Czekamy na Senioralia 2013.











piątek, 26 października 2012

Wycieczka śladami Michała Kleofasa Ogińskiego i Fryderyka Chopina.

Słuchacze Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na pierwszą w nowym semestrze wycieczkę wyruszyli, aby poznać miejsca związane z Michałem Kleofasem Ogińskim i Fryderykiem Chopinem. Wspaniałym przewodnikiem śladami tych wielkich Polaków i muzyków była Joanna Niewiadomska-Kocik, Dyrektor Szkoły Muzycznej w Sochaczewie.
Michał Kleofas Ogiński, najbardziej znany jako twórca melodii do hymnu narodowego Polski, był postacią bardzo różnorodną. W opowieści Pani Joanny poznajemy Go jako wykształconego zarządcę swojego majątku ziemskiego, jednocześnie dyplomatę, posła na Sejm, męża stanu, uczestnika Targowicy, zaufanego współpracownika Henryka Dąbrowskiego, a przede wszystkim kompozytora, skrzypka i pisarza.
Zatrzymaliśmy się w Guzowie, miejscu urodzenia i działania Ogińskiego. Pałac wraz z parkiem po różnych kolejach losu od 1856 r. do 1944 r. pozostawał w rękach rodziny Sobańskich. Po wyzwoleniu zostaje upaństwowiony. Niestety, czas oraz brak opieki doprowadził pałac i park do dewastacji. W 1992 r. Sobańscy odzyskali majątek i nadal trwa remont pałacu. Dawna kaplica pałacowa, a obecnie kościół pw. św. Feliksa de Valois i niewielki fragment ogrodu w jej otoczeniu są odrestaurowane i zadbane.
Następny przystanek to Radziejowice i klasycystyczny zespół pałacowo–ogrodowy Krasińskich, obecnie dom pracy twórczej i miejsce festiwalu Jerzego Waldorff"a. Bywali tu wielcy ludzie, między innymi - mieszkający w pobliskiej Kuklówce - malarz Józef Chełmoński. Pani przewodnik zaprosiła uczestników wycieczki do Sochaczewa do Szkoły Muzycznej, która mieści się w dawnym pałacu rodziny Garbolewskich, wielkich patriotów i filantropów, dbających o rozwój przemysłu i rzemiosła polskiego. Zostaliśmy ugoszczeni kawą, herbatą, przeróżnymi batonami, ale przede wszystkim wspaniałym koncertem muzycznym w wykonaniu uczniów i pedagoga tejże szkoły oraz Dyrektora CKW, Roberta Woźniaka.
Pokrzepieni na duchu i ciele wyruszyliśmy do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Tu, w majątku hrabiów Skarbków, mieszkali rodzice i przez 7 miesięcy po urodzeniu nasz wielki rodak. Dopiero w 1928 roku posiadłość została wykupiona ze składek zebranych na ogólnopolskiej kweście. Wnętrze oficyny zostało zaaranżowane na mieszkanie Chopinów, utworzono również park, składający się z drzew i krzewów z całego świata, W chwili obecnej trwa jego modernizacja.
Zwiedziliśmy także renesansowy kościół w Brochowie, gdzie odbył się ślub rodziców i chrzest Fryderyka Chopina. Jest to jednocześnie rzadko spotykany kościół obronny.
Przed powrotem do Warszawy zjedliśmy pyszny obiad we wspaniałych wnętrzach Pałacu w Teresinie.
























piątek, 19 października 2012

Inauguracja roku akademickiego 2012/2013 Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W dniu 2 października 2012 r. w Muzeum Pałacu w Wilanowie zainaugurowaliśmy rok akademicki 2012/2013 Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W uroczystości udział wzięli: zastępca burmistrza Tomasz Ciorgoń, radni dzielnicy Wilanów, partner WUTW - Muzeum Pałac w Wilanowie, partner merytoryczny WUTW, reprezentowany przez Panią Irenę Maklakiewicz z MCKiS oraz słuchacze Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po uroczystym rozpoczęciu inauguracji głos zabrał zastępca burmistrza dzielnicy Wilanów Tomasz Ciorgoń, który podkreślił, że Wilanowski Uniwersytetu Trzeciego Wieku stanowi na ten moment jedyną „uczelnię wyższą” w naszej dzielnicy i dlatego jest tak wyjątkową inicjatywą edukacyjną.
Wykład inauguracyjny wygłosiła polska aktorka filmowa i teatralna, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, Maja Komorowska, która ciepłym słowem, wzbogaconym fragmentami poezji, stworzyła niepowtarzalną atmosferę tej uroczystości.
Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali recitalu moniuszkowskiego w wykonaniu Jana Kierdelewicza.
O uroczystą oprawę uroczystości zadbał chór akademicki, który zaśpiewał uroczyście pieśń „Gaudeamus".

Autor zdjęć: Grzegorz Królikowski





czwartek, 18 października 2012

Wilanowski Dzień Seniora

17 października 2012 r. odbyło się spotkanie wilanowskich seniorów z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Seniora. Dla wilanowskich seniorów przygotowano wyjątkowy program artystyczny. Specjalnie dla nich zaśpiewała Krystyna Giżowska, która swoim repertuarem przypomniała wszystkim swoje najbardziej popularne utwory i przywołała wspomnienia z przeszłości. Seniorzy bawili się doskonale, a słowa piosenki „Przeżyłam z Tobą tyle lat” nucili przez kilka kolejnych dni.
Poczęstunek dla seniorów został przygotowany dzięki wsparciu restauracji „Powsinianka” oraz cukierni „Biedronka”.
Wszystkim seniorom życzymy wielu wspaniałych chwil, niezawodnego zdrowia i spełnienia marzeń.

Autor zdjęć: Grzegorz Królikowski